W ostatnich latach roboty w edukacji zyskują na popularności, jako nowoczesne narzędzia wspierające naukę. Czy ich zastosowanie może wpływać na to, w jaki sposób uczą się dzieci?
W tym wpisie chciałbym zainteresować tematem wykorzystania nowoczesnych technologii, które stają się coraz popularniejsze w edukacji (nie tylko) najmłodszych. Znajdują się tu również przykłady narzędzi (nie tylko robotów), które mogą zainteresować zarówno rodziców, jak i nauczycieli. O ile będzie zainteresowanie tematem, postaram się go na bieżąco aktualizować oraz rozwijać.
Dlaczego warto zainteresować się robotami edukacyjnymi?
Roboty edukacyjne nie tylko bawią, ale również uczą poprzez interaktywną zabawę. Dzieci uczą się kodowania, matematyki, języków lub elementów nauk przyrodniczych. To jednak nie koniec, bo wykorzystując roboty dziecko może uczyć się rozpoznawać kształty warzyw i owoców, odkrywać układ słoneczny lub nawet uczyć się komponować muzykę.
Na poniższym filmie przedstawiam jeden z przykładów takiego robota. Jest to Robot Zosia Mała Nauczycielka. Jeśli chcesz porozmawiać na temat, który poruszam tutaj oraz na filmie, zostaw komentarz pod filmem.
Dzieci uwielbiają technologię
Nie jest dla nikogo tajemnicą, jak bardzo dzieci potrafią zatracić się w elektronicznych gadżetach – szczególnie w smartfonach i tabletach. Technologia jest dla nich naturalnym środowiskiem, w którym czują się pewnie i swobodnie. Zamiast ograniczać ich zainteresowanie technologią, warto je mądrze ukierunkować, wprowadzając do zabawy edukacyjne roboty. Tego rodzaju interaktywne narzędzia łączą to, co dzieci lubią najbardziej – elektronikę i zabawę – z wartościową nauką. Dzięki robotom edukacyjnym technologia staje się nie tylko źródłem rozrywki, ale również inspiracją do zdobywania wiedzy i rozwijania nowych umiejętności.
Jak roboty edukacyjne mogą wspierać nauczanie?
Roboty edukacyjne oferują wiele możliwości, które można wykorzystać zarówno podczas zabaw w grupie: przedszkolu lub szkole, jak i indywidualnie w domowym zaciszu. Pomagają rozwijać umiejętności XXI wieku, takie jak programowanie, myślenie krytyczne i rozwiązywanie problemów, a także promują aktywne uczenie się poprzez zabawę. Zarówno nauczyciele, jak i rodzice mogą je wykorzystać, jako narzędzia dydaktyczne. Do wyboru jest mnóstwo narzędzi, które można dopasować do różnych poziomów wiekowych oraz zaawansowania.
Przykłady robotów edukacyjnych (linki partnerskie serwisu Amazon). Zabawki mogą nie obsługiwać języka polskiego
- Clementoni Rollingbot Laboratorium Robotyki Zabawka Edukacyjna, https://amzn.to/4dSgEv6
- Clementoni Galileo Robotics EVO Robot – https://amzn.to/3B0S64w
- Botley 2.0 https://amzn.to/3AQLzJX
- ELEGOO Inteligentny Zestaw Samochodowy Robota V4.0 Kompatybilny z Arduino IDE, Zestaw do Budowy Elektroniki z Kamerą, UNO R3, Moduł Bluetooth https://amzn.to/3Th234k
Roboty w edukacji oraz sztuczna inteligencja to niewątpliwie przyszłość, która już dziś może stać się częścią edukacji. Dzięki nim nauka może stać się fascynującą przygodą, a dzieci mogą rozwijać swoje umiejętności w sposób dostosowany do ich potrzeb.