Wykorzystaj aplikacje na Androida do sprawdzania jakości powietrza. Dowiedz się czy możesz bezpiecznie uprawiać sport na zewnątrz lub kiedy można bezpiecznie odetchnąć czystym powietrzem bez obawy o smog oraz inne niebezpieczne substancje.
Smartfony dają nam nieskończenie wiele możliwości. Jedną z nich jest dostarczanie informacji na temat jakości otaczającego nas powietrza. Aplikacje, które będą to dla nas robiły, zadbają tak naprawdę o nasze zdrowie alarmując kiedy np. przebywanie na powietrzu może okazać się dla nas niekorzystne. Informacje takie przydatne są przede wszystkim dla osób, które uprawiają sport na świeżym powietrzu. Będą też ważną wskazówką dla osób starszych, które ze względu na osłabione serce lub układ oddechowy szczególnie powinny unikać wdychania szkodliwych substancji. Informacje te są równie ważne ze względu na zdrowie naszych najmłodszych pociech.
Wśród testowanych przeze mnie aplikacji nie ma faworyta a prezentowana kolejność jest całkowicie przypadkowa. Niemniej jednak na szczególną uwagę zasługuje AirVisual, która jest prawdziwym kombajnem wśród testowanych aplikacji. Szczerze mówiąc sam jeszcze w tej chwili nie wiem, która z nich zostanie ze mną na dłużej. Poniżej zamieściłem opisy testowanych aplikacji, jednak szczerze zachęcam do obejrzenia filmu, na którym demonstruję ich działanie. Być może dzięki niemu łatwiej będzie podjąć decyzję, która aplikacja najbardziej Ci odpowiada.
Pierwszą z aplikacji, które dzisiaj przedstawię jest Air Quality Index BreezoMeter.
Link do Google Play
Aplikacja dostępna jest w 67 krajach świata w tym i w Polsce. Jak informuje na swojej stronie producent: za pomocą zastrzeżonych algorytmów oblicza ona jakość powietrza w ponad 300 milionach punktów geograficznych na godzinę. Dzięki temu możliwe jest określenie jakości oraz możliwości przemieszczania się powietrza.
To co wyróżnia BreezoMeter od innych tego typu aplikacji, to bardzo prosty interfejs. Sama informacja o ogólnej jakości powietrza ukazana jest w sposób zabawny przez… słonia, który na skali 0-100 trąbą wskazuje aktualny stan powietrza. Poniżej znajdziemy dodatkowo podpowiedzi dotyczące zachowania związanego np. z poziomem zanieczyszczenia (lub jego brakiem). Powiadomienia dobierane będą na podstawie informacji, które najlepiej uzupełnić od razu po zainstalowaniu aplikacji.
W ustawieniach możemy określić parametry dotyczące naszego trybu życia:
– posiadam dzieci poniżej 14 roku życia i/lub niemowlęta
– uprawiam sport na zewnątrz i jest to znacząca część mojego życia
– mam problemy zdrowotne związane z sercem lub układem oddechowym
– nic z powyższych mnie nie dotyczy
Po przesunięciu okna aplikacji nieco w dół, znajdziemy mapę ukazującą jakość powietrza w czasie rzeczywistym.
W panelu z menu możemy dodawać interesujące nas lokalizacje oraz wskazywania tych, o których chcemy otrzymywać powiadomienia w formie „push”. Będą nas one na bieżąco informować o zmianach w jakości powietrza.
Aplikacja jest zupełnie darmowa, dodatkowo podczas jej testowania nie zauważyłem żadnej reklamy. Brak jest niestety polskiej wersji językowej a dodatkowo jako jedyna z testowanych przeze mnie apek nie posiada widżetu.
Kolejną aplikacją równie prostą w obsłudze, którą dzisiaj sprawdzamy jest Kanarek.
Link do Google Play
Kanarek korzysta ze 150 stacji GIOŚ oraz prywatnych stacji: LookO2 (350+), Syngeos (30+) oraz perfect-Air (8). W ustawieniach aplikacji możemy wybrać stacje, których dane będą brane pod uwagę podczas korzystania z aplikacji. Jeśli chodzi o same ustawienia to znajdziemy tam więcej możliwości personalizacji aplikacji. Możemy między innymi określić czy aplikacja ma nam przesyłać powiadomienia w nocy w godzinach 22:00 – 06:00, ustawić częstotliwość sprawdzania danych, wybrać indeks jakości powietrza (mamy do wyboru Indeks EU lub PL) a także określić wskazania norm dla substancji (WHO lub PL).
Kanarek monitoruje substancje:
– pyły zawieszone PM 2,5
– pyły zawieszone PM 10
– dwutlenek węgla (CO2)
– dwutlenek azotu (NO2)
– tlenek węgla (CO)
– benzen (C6H6)
– ozon (O3)
Sam interfejs aplikacji podzielony jest na cztery części. W pierwszej „Prognoza” znajdziemy Indeks Jakości powietrza, gdzie dane przedstawione zostały w formie graficznej na mapach. Dane te pochodzą z serwisu Ekoprognoza.pl. Kolejną zakładką są dodane przez nas do ulubionych „Stacje” pomiarowe. Pod nazwą stacji znajdziemy podstawowe dane dotyczące monitorowanych substancji. Kliknięcie w informację o stacji przenosi nas do kolejnej zakładki w której zaprezentowane są dokładniejsze dane oraz informacje. Kolejną zakładką jest Mapa, na której naniesione są kolorowe punkty informujące o jakości powietrza w danej lokalizacji.
Wykorzystaj aplikacje na Androida do sprawdzania jakości powietrza.
Kanarek korzysta ze stacji znajdujących się w takich miastach jak: Warszawa, Kraków, Gdańsk, Toruń, Poznań, Kielce, Częstochowa, Łódź, Gliwice, Opole, Wrocław, Kalisz, Wałbrzych, Legnica, Jelenia Góra, Zielona Góra, Żary, Gorzów Wielkopolski, Szczecin, Koszalin, Piła, Łeba, Sopot, Gdynia, Bydgoszcz, Białystok, Biała Podlaska, Siedlce, Łomża, Lublin, Puławy, Radom, Zamość, Rzeszów, Przemyśl, Tarnów, Nowy Sącz, Zakopane, Żywiec.
Podsumowanie: brak reklam, możliwość zainstalowania widżetu aplikacji, prosta w obsłudze oraz intuicyjna. Jedynym minusem aplikacji jest dostęp do niewielkiej liczby czujników. Ale wiem, że twórcy aplikacji cały czas nad tym pracują. Poza tym aplikacja spełnia swoje zadanie i w przystępny sposób prezentuje interesujące dane.
Kolejną aplikacją jest Air Quality | AirVisual
Link do Google Play
Ta aplikacja jest prawdziwym kombajnem prezentującym nie tylko poziom czystości (lub zanieczyszczenia) powietrza ale również informacje pogodowe. Dane prezentowane są w niej dla ponad 10.000 miast w ponad 80 krajach świata. To naprawdę imponujące liczby…
Po uruchomieniu apki znajdziemy w niej kilka zakładek.
Moje powietrze:
W tej części znajdują się podstawowe informacje na temat interesujących nas lokalizacji. Po kliknięciu wybranej przechodzimy do dokładnych informacji o poziomie zanieczyszczeń w danym miejscu. Dalej po kliknięciu w ikonkę głowy przechodzimy do przewodnika po indeksie jakości powietrza. Znajdziemy tu opisy poszczególnych poziomów indeksu, który przedstawiany w aplikacji jest na skali 0 do 500.
Poniżej panelu z informacjami na temat jakości powietrza znajdziemy informacje pogodowe wraz z 7 dniową prognozą pogody.
Przechodząc niżej poznamy rekomendacje zdrowotne, informacje o rodzajach występujących zanieczyszczeń, wykres z historią wskazań oraz małą mapkę z naniesionymi informacjami na temat jakości powietrza.
Mapa:
W Tej części mamy dostępną większą mapę oraz kolejną, na której w sposób widowiskowy przedstawiona jest wizualizacja aktualnego przemieszczania się powietrza.
Aktualności i Ranking:
W tej sekcji znajdziemy ranking miast z najwyższymi wskazaniami zanieczyszczenia powietrza, a także wiele informacji związanych z tym tematem. Niestety nie są one dostępne w naszym rodzimym języku.
Indeks jakości powietrza w aplikacji prezentowany jest zgodnie z systemem USA lub Chin (do wyboru).
Trudno jest znaleźć jakikolwiek minus tej aplikacji. Dane w niej przedstawione są w sposób przystępny, a przygotowane opisy w języku polskim sprawiają, że mogą z niej korzystać również osoby nie znające języka angielskiego.
Kolejna aplikacja to Jakość powietrza w Polsce.
Link do Google Play
Ostatnią z testowanych przeze mnie aplikacji jest „Jakość powietrza w Polsce”. Jest to aplikacja Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Dane prezentowane w aplikacji pochodzą ze stacji pomiarowych funkcjonujących w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska (PMŚ).
Odpalając apkę pojawia się nam jej główne okno w którym widzimy kolorowe kafelki z informacjami o stężeniach różnych toksycznych substancji: pyłu PM10, pyłu PM2,5, dwutlenku siarki (SO2), dwutlenku azotu (NO2), tlenku węgla (CO), benzenu (C6H6) i ozonu (O3). Kolory kafelek odpowiadają kolorom sześciu poziomów jakości powietrza. Od zielonego „bardzo dobrego” do ciemno-czerwonego czyli poziomu „bardzo złego”.
Po kliknięciu w wybrany kafelek przedstawiający informację na temat stężenia danej substancji przechodzimy do jej opisu. Możemy dzięki temu uzyskać podstawowe informacje na temat wszystkich substancji. Natomiast przesuwając ekran w lewo sprawdzimy dane na wykresie, zestawieniu godzinowym oraz na mapie.
Po otwarciu menu, do którego prowadzi skrót w lewym górnym rogu ekranu, mamy do wyboru wszystkie opcje aplikacji:
Dane z najbliższej stacji (czyli wszystko to co opisane zostało powyżej)
Mapa
Wyszukiwanie stacji
Ostrzeżenia
Aktualności
Odwiedź portal GIOŚ – po kliknięciu tego linku zostaniemy przeniesieni do strony Inspekcji Ochrony Środowiska, na której znajdziemy wiele innych informacji związanych nie tylko z tematem czystości powietrza.
Wierzę, że z prezentowanych przeze mnie w tym zestawieniu aplikacji wybierzesz coś dla siebie. Poniżej znajdziesz również przydatne linki, z których dowiesz się więcej o zanieczyszczeniach powietrza.
https://www.eea.europa.eu/
https://polskialarmsmogowy.pl/polski-alarm-smogowy.html
http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/home#
Być może zainteresuje Cię również: