Diagnostyka jest ważna, nawet w przypadku komputera. Regularnie sprawdzane podzespoły, pozwolą nam na uniknięcie przykrych niespodzianek.
Regularna diagnostyka komputera – jego podzespołów oraz oprogramowania, pozwala nam na wczesne wykrycie usterek i zareagowanie zanim na naszym ekranie pojawi się blue screen, komp nie będzie reagował a w naszych oczach pojawi się panika, że przecież mam tam na tym sprzęcie wszystkie moje zdjęcia, programy itd…
W moich wcześniejszych wpisach zajmowałem się już tematem sprawdzania naszego komputera pod kątem ewentualnych problemów – choćby w jednym z ostatnich: „Sprawdź dyski swojego komputera”. Dziś znowu temat diagnostyki. Co istotne sprawdzimy narzędzie, które wbudowane jest w system Windows, więc nie ma potrzeby, aby cokolwiek dodatkowo kupować i instalować.
Lepiej więc dmuchać na zimne i od czasu do czasu sprawdzić co w trawie (znaczy naszym komputerze) piszczy.
Samo uruchomienie jest bardzo proste. W Windows 10 w oknie na dole wpisujemy perfmon /report i klikamy enter. Jeśli nie mamy okna do wpisania komendy na pasku, wciskamy klawisze windows + R aby otworzyć okno „uruchamianie”. Aby uruchomić aplikację musimy być zalogowani na koncie administratora.
Działanie programu możesz zobaczyć na filmie, który udostępniłem w serwisie YouTube.
Po wpisaniu komendy otwiera się nam aplikacja „Monitor zasobów i wydajności”. Rozpoczyna się również generowanie raportu zawierającego informacje o naszym komputerze oraz systemie, które trwa około 60 sekund.
Aplikację, o której wspominam przedstawiam w Windows 10, jednak jest ona również dostępne także w starszych wersjach systemu.
Po wygenerowaniu raportu ukażą się nam wyniki diagnostyki pogrupowane w różnych kategoriach. W pierwszej „Raport diagnostyczny systemu” znajdziemy nazwę komputera oraz datę i czas wygenerowania raportu. Dalej znajduje się jedna z najistotniejszych zakładek „Wyniki diagnostyki”, gdzie (o ile się pojawią) znajdziemy m. in. ostrzeżenia o błędach. Kolejne zakładki to:
- Konfiguracja oprogramowania
- Konfiguracja sprzętu
- CPU
- Sieć
- Dysk
- Statystyki raportu
W menu programu znajdziemy jeszcze kilka dodatkowych opcji. W menu plik możemy wygenerowany raport w postaci pliku html wysłać np. do znajomego, który będzie mógł zerknąć w to, co dzieje się z naszym kompem. Raport możemy również zapisać na dysku lub od razu wydrukować.