Świat idzie do przodu. Czy wirtualne, dostępne w smartfonie dokumenty zastąpią kiedyś te papierowe?
Dowód osobisty w smartfonie – czy tego chcemy czy nie, cyfrowa rewolucja galopuje swobodnie nie patrząc na tych, którzy się jej opierają. Zmieniają się również sposoby weryfikacji oraz potwierdzania danych osobowych. Pewnie część z Was pamięta jeszcze papierowe zielone książeczki, które służyły nam jako Dowody Osobiste. W takim dowodzie mieliśmy nie tylko swoje dane, ale również masę innych informacji na nasz temat. Dane dzieci, miejsc pracy, stan cywilny… Plastikowe dowody, które (w zmienionej formie) funkcjonują do dzisiejszego dnia, zostały wprowadzone w 2001 roku.
W swoim poprzednim wpisie pokazywałem Wam nowe możliwości, jakie otwiera przed Nami Ministerstwo Cyfryzacji pod kątem sprawdzenia historii pojazdu. LINK DO TEGO WPISU ZNAJDZIESZ TUTAJ. Nie jest to jednak jedyna usługa, jaką w ostatnim czasie rozwija Ministerstwo. Kolejną udostępnioną już chyba w Październiku 2017 roku jest aplikacja mObywatel. Razem z nią w parze idzie kolejna aplikacja czyli mWeryfikator. Obie dostępne są dla posiadaczy smartfonów z systemem Android. Do czego służą te aplikacje? Do potwierdzania oraz weryfikowania tożsamości. Ale po kolei.
mObywatel. Tę aplikację wiele osób nazywa cyfrowym lub wirtualnym (jak kto woli) dowodem osobistym. Jednak jest to (a przynajmniej ma być) coś w rodzaju e-portfela z różnymi e-dokumentami.
Aplikacja jest udostępniona w wersji BETA w Google Play.
Jak to działa? Ze sklepu Google’a pobieramy aplikację. Po jej zainstalowaniu logujemy się i potwierdzamy naszą tożsamość profilem zaufanym.
Jeszcze niedawno aby stworzyć profil zaufany należało udać się do Urzędu Skarbowego i tam złożyć specjalny wniosek. Teraz nie musimy nawet wychodzić z domu. Profil zaufany potwierdzimy np. za pomocą internetowego konta bankowego.
mObywatel to coś w rodzaju e-portfela z różnymi e-dokumentami.
W chwili obecnej dzięki dostępnej w aplikacji mTożsamości podczas wizyty w sklepie lub konieczności wymiany danych z inną osobą możesz potwierdzić swoją tożsamość. Do wyboru są dwie opcje. Możesz np. wyświetlić swoje dane na ekranie smartfona lub przekazać je drugiej osobie. Warunkiem jest oczywiście posiadanie aplikacji mObywatel przez obie osoby. Dane, które przekazujesz to imię i nazwisko, zdjęcie w niskiej rozdzielczości oraz numer dowodu i informację kto go wydał. Swoje dane możemy również przekazać w celu weryfikacji podczas wizyty w instytucji, która korzysta z innej rządowej aplikacji do potwierdzania danych klientów – mWeryfikator. W takim przypadku udostępnione zostaną jedynie imię, nazwisko oraz zdjęcie w niskiej rozdzielczości. Osoba weryfikująca dane nie będzie mogła zapisać tych danych a sama aplikacja nie pozwoli na zrobienie zrzutu ekranu z Twoimi danymi.
Nie można korzystać z aplikacji, jeśli dowód osobisty stracił ważność lub np. został zastrzeżony z powodu kradzieży.
W aplikacji dostępny jest już również mDowód Osobisty ale działa on jedynie jako usługa pilotażowa w wybranych Urzędach w czterech miastach w Polsce: Łodzi, Koszalinie, Ełku i Nowym Wiśniczu. Nie oznacza to jednak, że podczas wizyty w tych Urzędach nie będziesz potrzebować zwykłego dowodu osobistego.
Obie aplikacje mObywatel oraz mTożsamość pobierzecie z Google Play. Kliknij aby przejść do strony z aplikacjami.
Wkrótce w aplikacji mObywatel pojawią się nowe mDokumenty — na przykład mDowód Osobisty, czy mPrawo Jazdy. W przyszłości dostępne tam mogą być również między innymi: dowód rejestracyjny oraz polisa OC naszego pojazdu.
Bezpieczeństwo. Aplikacja jest zabezpieczona przed atakami poprzez Bluetooth. Dane są zaszyfrowane w taki sposób aby były bezpieczne nawet w sytuacji próby ich kradzieży w ten sposób. Sprawdza również czy Twój telefon nie wymaga aktualizacji. Jeśli tak powiadamia o tym podczas logowania.
W przypadku zagubienia telefonu, należy zastrzec certyfikat do aplikacji telefonicznie (pod numerem (+42) 253 54 74 od poniedziałku do piątku, z wyjątkiem świąt, w godzinach 7.00-18.00.). Możesz również zastrzec ją w aplikacji na innym smartfonie.
Czy w przyszłości, jedynym posiadanym przez nas dokumentem tożsamości, będzie dowód osobisty w smartfonie? Czas pokaże. Wydaje mi się jednak, że taka zmiana czeka nas szybciej niż możemy się tego spodziewać. I być może nie będzie to smartfon a jakieś zupełnie inne urządzenie, którego jeszcze dzisiaj po prostu nie znamy. 😉
Być może zainteresuje Ciebie również: