Kilka dni temu odezwał się do mnie znajomy z pytaniem „jak zmienić jakość obrazu na Netflix, tak żeby mniej internetu jadło?”
Rynek VOD – czyli streamingu filmów, seriali, dokumentów oraz najprzeróżniejszych innych treści „na życzenie”, rośnie niezwykle szybko. Różne serwisy oferują różną jakość zarówno video jak i dźwięku.
Wiele osób podczas odtwarzania video najwyżej ceni sobie jakość odtwarzanego materiału. Ważny jest dla nich zarówno obraz jak i dźwięk. Znam osoby, które niechętnie patrzą na wszystko, co jest poniżej jakości 4K, a czymkolwiek słabszym niż Full HD wręcz gardzą. Idzie to zazwyczaj w parze z wymaganiami dotyczącymi wersji audio.
Znam osoby, dla których jakość jest zdecydowanie na dalszym planie. Liczy się to, co oglądają. Oby tylko obejrzeć to jak najszybciej. Przypominają mi się czasy, kiedy ludzie rzucali się na „kinówki”, czyli filmy nagrywane ukrytą kamerą podczas seansu w kinie. Dla mnie osobiście było to nie do przyjęcia i to nie tylko ze względów etycznych, ale także doznań oraz radości z oglądanego filmu.
Są wśród moich znajomych także osoby, dla których istotna jest przede wszystkim praktyczność. Szczególnie, kiedy ograniczają je gigabajty w pakiecie Internetu, którym dysponują. Niestety w obecnych czasach zdalnej pracy i nauki, coraz więcej osób bez dostępu do sieci nielimitowanego Internetu oferowanego przez np. „kablówki” jest zmuszonych skrupulatnie liczyć wykorzystywane dane. I choć niektórym z nas może się to wydawać dziwne, to naprawdę nie wszyscy dostęp do takiego nielimitowanego, stabilnego w dodatku Internetu posiadają.
Zmiana jakości obrazu na Netflix pomoże zaoszczędzić transfer Internetu.
Jedną z nielicznych rozumiejących ten problem platform VOD wydaje się być Netflix, który pozwala na zmniejszenie zarówno jakości obrazu jak i dźwięku w wyświetlanych materiałach.
Zmienić jakość obrazu na Netflix jest bardzo łatwo. Wystarczy przejść do ustawień swojego konta i dokonać zmiany „użycia danych na ekran”, aby zmniejszyć zużycie pakietu danych internetu.
Musimy jednak liczyć się z tym, że wraz z tym oglądany przez nas materiał może stracić nie tylko na jakości obrazu ale również dźwięku.
Być może informacja na ten temat, przyda się właśnie Wam lub komuś z Waszych znajomych. Udostępnijcie im ten materiał, aby i oni mogli skorzystać z tej opcji.
Dodatkowo w podobny sposób dostosować możemy także do swoich potrzeb napisy wyświetlane podczas filmu.
W menu Netflixa dopasujemy rodzaj czcionki, jej rozmiar a także efekt cienia rzucanego przez napisy.
Jeśli Twój telewizor nie obsługuje „Smart TV” sprawdź koniecznie jak w prosty sposób może uzyskać dostęp do funkcji, które ta usługa oferuje. Poniżej link do wpisu, w którym przedstawiam idealne do tego celu urządzenie.
evir.pl/nokia streaming box 8000