Serwisy, loginy, hasła, wiele serwisów, loginów i haseł, setki serwisów, loginów i haseł… Jak to wszystko zapamiętać? Pomoże Ci w tym KeePassXC świetny menadżer haseł
Wiele osób radzi sobie z tym na różne sposoby. A to tworząc hasła nawiązujące do daty urodzenia, imienia, nazwiska czy nazwy ukochanego zwierzaka. Niektórzy tworzą proste do zapamiętania hasła, które rok do roku znaleźć można w zestawieniach publikowanych przez różne serwisy z najśmieszniejszymi hasłami. Takie hasła to przykładowo: 123456, qwerty czy np. 111111.
Tworzenia tak prostych haseł nie ułatwiają coraz częściej serwisy, w których zakładamy swoje konto czy tworzymy profil. Wymagają one bowiem od swoich użytkowników więcej inwencji twórczej w tworzeniu bezpiecznego hasła, zmuszając do wykorzystania różnego rodzaju znaków: małych i wielkich liter, cyfr oraz symboli. Jednocześnie informując o poziomie bezpieczeństwa rozszyfrowania takiego zabezpieczenia.
Jak zapamiętać wszystkie hasła? Używając doskonałego menadżera haseł!
Stworzenie oraz zapamiętanie jednego takiego bardziej skomplikowanego ciągu znaków nie powinno stanowić dla nikogo problemu, ale w sytuacji, kiedy profili i kont na różnego rodzaju stronach: sklepach internetowych, portalach aukcyjnych, serwisach społecznościowych, zaczyna nam przybywać, może pojawić się z tym problem.
Wiele osób ratuje się ustanawianiem tego samego lub podobnego hasła do wszystkich kont, na które się logują. Niestety nie jest to dobry pomysł, ze względu na to, że kiedy ktoś odgadnie nasze hasło, będzie w stanie przejąć wszystkie nasze konta, na które tylko trafi.
Rozwiązaniem jest więc tworzenie różnych skomplikowanych haseł do wszystkich stron, na których dokonujemy logowania. Jednak jak to wszystko zapamiętać? Zapisywać hasła w ukrytym w tapczanie notatniku? 😉
Na filmie omawiam wszystkie zasady, których należy przestrzegać podczas korzystania z menadżera haseł aby nie narazić się na utratę dostępu do swoich kont.
Jest na szczęście bardziej skuteczna metoda a mianowicie menadżer haseł. Tych na rynku jest wiele. Począwszy od samej usługi Google, która pozwala nam na zapamiętywanie haseł i przypominanie (wklejanie) w okno przeglądarki podczas logowania. Z całą pewnością jest to rozwiązanie bezpieczniejsze niż zapisywanie hasła na kartce lub tworzenie w każdym serwisie tego samego klucza zabezpieczającego.
Jednak dziś chciałbym Wam przedstawić jeden z menadżerów, który w chwili obecnej jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań a dodatkowo oceniany wysoko przez specjalistów z branży. Wspomina o nim między innymi niebezpiecznik.pl. Uwierzcie mi! KeePassXC to świetny menadżer haseł!
Co więcej, sam program dostępny jest w j. polskim i korzystać możecie z niego zarówno na Windowsie, Linuxie oraz na macOS czyli kompach od Apple’a.
Poznajcie KeePassXC. Ten mały programik pozwoli Wam na bezpieczne przechowywanie Waszych loginów oraz haseł i przypominanie ich w momencie, w którym będzie tego potrzebować. Narzędzie to najlepiej sprawdzi się przy współpracy z przeglądarkami Google Chrome, Mozilla Firefox i tymi korzystającymi z addonów do Chrome’a czyli np. Vivaldi. Bez większego problemu wspomoże Was również podczas korzystania ze smartfona z Androidem. Z tego co wiem podobnie jak wersja na Androida wygląda aplikacja na iOS.
I właśnie o tych rozwiązaniach wspominam w filmie, który jest dokładną instrukcją korzystania z KeePassXC. Film składa się z kilku części.
W pierwszej, krok po kroku dowiesz się skąd pobrać program, jak dodawać foldery oraz rekordy, zapisywać i generować hasła, oraz jak wykorzystywać to w codziennej pracy.
W drugiej części filmu nauczysz się, w jaki sposób ostatecznie zintegrować KeePassXC z przeglądarką. Takie, bowiem korzystanie z programu jest w mojej ocenie najbardziej praktyczne.
Z trzeciej części dowiesz się jak skonfigurować aplikację na smartfonie z Androidem. Co pozwoli zabierać program ze sobą w świat 😉 i korzystać z niego z dowolnego miejsca na ziemi. Pokazuję również sposób przechowywania bazy danych umożliwiającego integrację jej integrację ze smartfonem oraz komputerem.
W części ostatniej prezentuję porady dotyczące korzystania z KeePassXC.
Na pierwszy rzut oka, korzystanie z niego może wydawać się skomplikowane, jednak z każdą kolejną dodaną do programu pozycją wszystko staje się coraz prostsze.
Ważne:
W przypadku jego utraty, hasło do bazy danych z hasłami jest nie do odzyskania!
Musisz więc przestrzegać kilku zasad aby uniknąć sytuacji utraty możliwości dostępu do swoich kont. Zapamiętaj je! Dzięki temu nawet po utracie hasła uda Ci się (mozolnie, bo mozolnie ale jednak) odzyskać dostęp do wszystkich Twoich kont.
- Zapamiętaj hasło i login do swojej poczty, która w razie potrzeby posłuży do odzyskania haseł do innych kont
- Zapamiętaj hasło do bazy danych z hasłami
- Twórz regularnie kopię (lub kopie) zapasową bazy danych. Nie zajmuje ona wiele miejsca, więc z powodzeniem można ją przechowywać na darmowych dyskach Google, Microsoftu (One Drive) czy DropBoxie
Warto również zapamiętać inne wskazówki:
- Tam gdzie się tylko da, ustaw metodę podwójnej weryfikacji
- W ważnych dla Ciebie serwisach (o ile tylko się da), dodaj swój nr telefonu
Na filmie pokazuję również możliwość wykorzystania automatycznej synchronizacji haseł pomiędzy komputerem a telefonem. W takim przypadku radzę również zapamiętać hasło do usługi, w której przechowywać będziecie plik z danymi. W moim przypadku jest to DropBox.
Nie odpowiadam za utratę Waszych danych, bądźcie więc ostrożni w tym co robicie ze swoimi hasłami. Najlepiej naukę korzystania z programu rozpocząć od dwóch czy trzech mniej znaczących dla Was kont. Tak aby stres był mniejszy) 😉
Jednak jeśli będziecie się stosować do rad, które umieściłem powyżej a także do wskazówek, które przedstawiam na filmie, wszystko powinno pójść gładko a z głowy spadnie obowiązek martwienia się o hasła do Waszych profili.
Linki:
Program pobierzecie stąd: https://keepassxc.org/
Zapomniałeś hasła do WiFi? Zastosuj się do TEGO sposobu aby je odzyskać!