Wysyłanie SMS-ów to wygodna forma komunikacji, zwłaszcza w sytuacjach, gdy nie mamy dostępu do Internetu. Niestety, w nowych smartfonach z Androidem pojawia się problem związany z wysyłaniem wiadomości zawierających polską czcionkę.
Brak polskiej czcionki w wiadomości może prowadzić do niezręcznych sytuacji. Nie tylko kiedy odbiorca wiadomości nie będzie w stanie jej poprawnie odczytać. Problem z polską czcionką w SMS może okazać się szczególnie kłopotliwy w komunikacji oficjalnej. Brak polskich znaków w SMSie może być postrzegany jako brak szacunku lub niedbałość, co jest szczególnie problematyczne w korespondencji z klientami, pracodawcami, urzędem lub wykładowcą na Uczelni, który preferuje właśnie taką formę kontaktu.
Muszę pozwolić tu sobie na osobistą refleksję. Jeszcze kilkanaście lat temu SMS-y były głównym sposobem komunikacji mobilnej. Wysyłaliśmy je codziennie, wymieniając się krótkimi wiadomościami z rodziną, przyjaciółmi i współpracownikami. Dziś ten świat zmienił się o 180 stopni. Wraz z rozwojem technologii pojawiły się komunikatory internetowe, których chyba nikt nie jest w stanie już wymienić. Zaczynając od bardzo popularnego kiedyś w Polsce komunikatora Gadu-Gadu (kto jeszcze o nim dziś pamięta?) do najpopularniejszych Messengera, WhatsApp’a, czy Signala.
Mimo wszechobecnej obecności różnych komunikatorów, nadal wysyłamy również SMS-y. Przede wszystkim w sytuacjach, kiedy nie mamy dostępu do sieci Wi-Fi lub danych komórkowych.
I tu może pojawić się omawiany problem z polską czcionką w SMS. Niestety, domyślne ustawienia aplikacji Wiadomości Google na Androidzie przy wysyłaniu SMSów z polskimi znakami diakrytycznymi jak ą, ę, ś czy ź powodują ich zamianę na znaki bez polskich ogonków. Na ekranie smartfona wyświetla się wtedy poniższy komunikat:
Tylko proste znaki. Aby operator mógł dostarczyć tę wiadomość, niektóre znaki zostaną zamienione. Możesz zmienić to działanie w Ustawieniach.
Samo dokonanie nie jest niczym skomplikowanym. Sposób rozwiązania przedstawiam na filmie, do którego link znajdziesz poniżej.
Koniecznie sprawdź również inne moje poradniki związane ze smartfonami z Androidem. Możesz zacząć np od poniższego: