Podobno wszystkiego możemy nauczyć się z Internetu. W sieci jest mnóstwo stron, które oferują możliwość poszerzania horyzontów. Ale jak na nie trafić? Na przykład oglądając ten film i zaglądając do tego poradnika. Artykuł będzie stale aktualizowany, więc warto do niego regularnie zaglądać.
wolnelektury.pl
Wolne Lektury to projekt fundacji Nowoczesna Polska realizowany, we współpracy z Biblioteką Narodową, Biblioteką Ślaską oraz Biblioteką Elbląską. Dzięki temu na stronie „wolnelektury.pl dostępna jest wielka biblioteka online, w której dostępnych za darmo i całkowicie legalnie jest obecnie 5285 książek, w tym bardzo dużo lektur szkolnych, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie książki dostępne są w wielu formatach – HTML , TXT , PDF, EPUB, MOBI, FB2. Dodatkowo wiele z nich dostępnych jest jako audiobooki, które również można pobrać na dysk komputera jako np. plik mp3 (i Ogg Vorbis). Audiobooki są również dostępne w formacie DAISY czyli dostosowane dla potrzeb osób słabowidzących, niewidomych lub mających problemy z czytaniem. Same audiobooki są czytane przez aktorów jak: Danuta Stenka, Jan Peszek czy Andrzej Chyra. Wśród dostępnych tytułów są między innymi takie klasyki jak: Przygody Tomka Sawyera (dostępne jako audiobook, Trzej Muszkieterowie, Księga dżungli (dostępna jako audiobook), kilka baśni Braci Grimm, 20 000 mil podmorskiej żeglugi. Znajdziemy tu również wiele baśni Hansa Christiana Andersena. Możemy wysłuchać audiobooków jak np.: „Dziewczynka z zapałkami”, „Królowa Śniegu”, „Calineczka” czy „Brzydkie Kaczątko”.
„Wszystkie utwory zamieszczone w bibliotece Wolne Lektury można zgodnie z prawem bezpłatnie przeglądać, słuchać, pobierać na swój komputer, a także udostępniać innym i cytować”.
Przejrzyste menu daje możliwość bezproblemowego wyszukania książki. Bibliotekę możemy przeglądać wg: Literatury, Motywów, Audiobooków, Galerii. Możemy pobrać również cały katalog w postaci pliku pdf. Dodatkowo w każdej z kategorii głównych mamy dostępną możliwość sortowania wg Autorów, Epok, Gatunków oraz Radzajów.
Na stronie głównej mamy również możliwość dołożenia swojej cegiełki do uwalnianych lektur. Jeśli zdecydujemy się wpłacić jakąś sumę na rzecz projektu, nasze pieniądze trafią do puli środków i zostaną spożytkowane na przygotowanie książki do publikacji. Przyczynimy się tym samym do tego, że kolejna pozycja stanie się dostępna w bibliotece „Wolnych Lektur”.
pl.khanacademy.org
Akademia Khana to wielka Internetowa akademia, której misją jest zapewnienie bezpłatnej, światowej klasy edukacji dla wszystkich i wszędzie. Możemy zgłębiać tu takie przedmioty jak: matematyka, nauki ścisłe, ekonomia i finanse, nauki humanistyczne i sztuka oraz informatyka.
Podczas rejestracji w portalu możemy wybrać czy chcemy korzystać z niego jako: uczeń, nauczyciel czy rodzic. Wybór ten nie oznacza w żadnym wypadku ograniczenia w dostępie jakichkolwiek treści a jedynie prostszy dostęp do różnego rodzaju narzędzi. Tworząc np. konto rodzica, po rejestracji będziemy mogli utworzyć dodatkowe konto dla naszego dziecka, z którego będzie ono korzystać. Rejestrując się jako nauczyciel otrzymamy możliwość śledzenia postępów w pracy uczniów. Na samym początku będziemy musieli wtedy dodać klasy, oraz dopisać do nich uczniów. Natomiast każdy uczeń otrzymuje zindywidualizowane wsparcie w nauce. Akademia Khana oferuje Spersonalizowane materiały dydaktyczne dla wszystkich grup wiekowych. Strona na bieżąco monitoruje mocne i słabe strony każdego ucznia. W ustawieniach konta w każdej chwili możemy zmienić ustawienie czy chcemy z portalu korzystać jako rodzic, nauczyciel czy jako uczeń.
Samo korzystanie z materiałów jest bardzo proste. Wybieramy przedmiot, zakres a potem wybieramy interesującą nas lekcję lub inne z dostępnych narzędzi. Możemy również po wybraniu lekcji wykonać Quiz, który pozwoli portalowi na zaproponowanie lekcji, które będą odpowiednie dla poziomu zaawansowania ucznia.
„Matematyczną misją akademii Khana jest przeprowadzenie ucznia za pomocą nowoczesnych technologii od przedszkola do rachunku różniczkowego”.
Aby portal mógł oferować najlepsze i wyspecjalizowane treści współpracuje z wieloma instytucjami takimi jak: NASA czy legendarny MIT.
W Akademii Khana nie wszystko jest jeszcze przetłumaczone na język polski, ale wolontariusze już nad tym pracują. Sporo materiałów jest już dostępnych w naszym rodzimym języku a kolejne tłumaczenia cały czas się pojawiają. Jeśli macie ochotę sami również możecie dołączyć do drużyny, która nad tym pracuje. Po przejściu na odpowiednią stronę https://pl.khanacademy.org/contribute będziemy mogli zgłosić się do tłumaczenia lub np. do sprawdzania czy przetłumaczona treść jest dokładna i wyczerpująca.
ed.ted.com
Kolejnym portalem, który chcę Wam dzisiaj przedstawić to TEDEd. Tu również podczas rejestracji musimy wybrać czy jesteśmy nauczycielem, uczniem czy reprezentujemy jeszcze inną grupę a także dokonujemy wyboru interesującej nas tematyki. Wśród dostępnych tematów możemy wybrać spośród: sztuki, biznesu i ekonomii, designu , inżynierii i technologii, zdrowia, literatury i języków, matematyki, filozofii i religii, psychologii, nauki i technologii, nauk społecznych oraz nauki i edukacji.
Nawigowanie po portalu jest bardzo proste. Aby przejść do lekcji, która nas interesuje wystarczy kliknąć „Lekcje”, wybrać kategorię, ustalić na jakim poziomie materiałów szukamy, określić czas trwania i co pewnie najważniejsze dla części z Was, dokonać wyboru napisów, które będą dostępne w wyszukiwanym materiale. Zaznaczamy język polski i klikamy wyszukiwanie. Jeśli nie mamy dostępnego języka polskiego, w oknie YouTube’a klikamy tylko klawisz włączający napisy i ewentualnie dokonujemy wyboru języka napisów. Jeśli chcemy wrócić do materiału, który wcześniej już przerabialiśmy i korzystamy z portalu jako zarejestrowany użytkownik, wystarczy przejść do ikonki naszego profilu po prawej stronie a następnie kliknąć „Lekcje”. Znajdziemy dzięki temu przeglądane przez nas wcześniej materiały.
Wiedza i inspiracja z Internetu. Ucz się za darmo!
Inne miejsca, które nie zostały omówione w filmie a są godne uwagi oraz polecenia.
ted.com
Portal z inspirującymi wykładami. Nazwa TED to skrót od wyrazów: Technology, Entertainment, Design czyli Technologia, Rozrywka i Design. TED to organizacja non-profit, której mottem są „Idee godne propagowania” Omawiany w filmie oraz opisany powyżej TEDEd jest jednym z projektów organizacji.
fed.org.pl/materialy-edukacyjne/
Strona Fundacji Edukacja dla Demokracji, która tworzy różnego rodzaju publikacje a także zbiera i udostępnia materiały dostępne na wolnych licencjach. Wszystkie materiały są przez Fundację uporządkowane w taki sposób aby można z nich było tworzyć e-podręczniki. W serwisie znajduje się wiele scenariuszy zajęć, które mają odniesienie do podstawy programowej, przygotowanych z myślą o nauczycielach.
matematyka.wroc.pl
Strona Wrocławskiego Portalu Matematycznego. Mnóstwo ćwiczeń, zadań, szarad i ciekawostek matematycznych. Istne matematyczne szaleństwo!
learndigital.withgoogle.com/internetowerewolucje
Internetowe rewolucje Google’a. Dostępne tam za darmo materiały pozwolą na pozyskanie wiedzy, dzięki której osoba ucząca się będzie mogła wykorzystywać potencjał Internetu. Po zakończeniu każdego dostępnego tam kursu, otrzymasz zaświadczenie w formacie PDF.
creatoracademy.youtube.com
Akademia YouTube. Jeśli planujesz prowadzić kanał w tym serwisie, to koniecznie odwiedź to miejsce.
Inspirujące kanały na YouTube:
www.youtube.com/user/wydzialFAIS/featured
Profil Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego.
www.youtube.com/user/Astrofaza/featured
Astrofaza – dla głodnych kosmosu!
www.youtube.com/user/SciTeraz/featured
Ciekawostki, zagadki rzeczywistości i fantastyczny świat nauki.
Umiejętności programistyczne:
mva.microsoft.com
Wirtualna akademia Microsoft. Bezpłatne szkolenia online z zakresu informatyki, programowania i analizy danych.
codecademy.com
Portal dla osób pragnących rozwinąć swoje umiejętności programistyczne, lub nauczyć się ich od podstaw. Z pomocą dostępnych na platformie kursów nauczysz się: HTMLa, CSSa czy np tworzenia stron www. Serwis posiada wersję płatną, jednak szkolenia dostępne są również bez uiszczania jakiejkolwiek opłaty.
sololearn.com
Kolejna strona rozwijająca umiejętności programistyczne. Całość materiału jest zupełnie za darmo.
Ta strona jest regularnie aktualizowana. Dodaj ją do zakładek i zaglądaj tu w poszukiwaniu kolejnych inspirujących adresów.
Być może chcesz się uczyć za darmo angielskiego lub innego języka? W takim wypadku zapraszam do artykułu: