Dziś po raz już drugi wracam do tematu serwisów oferujących darmowe stocki, czyli zdjęcia, ilustracje a niektóre nawet grafiki wektorowe! Część z nich oferuje również filmy.
Wszystkie te materiały wykorzystać można między innymi do ozdobienia witryny, prezentacji lub np., aby nadać klimat czołówce filmu, który chcemy udostępnić później na YouTube.
Ogólna informacja na temat zasad korzystania z materiałów dostępnych w witrynach, które zaprezentowałem.
Wszystkie fotografie oraz filmy, które oferują przedstawione witryny są udostępniane na licencji CC0 lub zbliżonej. Niektóre z zasad korzystania z tych materiałów różnią się w zależności od strony, jednak w większości przypadków pobrane z nich materiały można: edytować, udostępniać, rozpowszechniać i to nawet w celach komercyjnych.
Czego nie możesz? Przede wszystkim odsprzedawać, redystrybuować ani relicencjonować.
Zanim zaczniesz korzystać z fotografii, grafik lub filmów dostępnych na pokazanych przeze mnie stronach sprawdź koniecznie zasady, na jakich możesz je wykorzystywać, aby nie narazić się na nieprzyjemności.
Zachęcam do obejrzenia filmu, w którym zobaczycie możliwości oferowane przez opisywane w tym artykule strony. Kolejność prezentowanych w filmie witryn jest przypadkowa. Najpierw jednak zobaczycie strony oferujące tylko fotografie, następnie przejdę do tych, które udostępniają również ilustracje, lub filmy.
Poznaj strony z darmowymi stockami! Pobieraj filmy i zdjęcia do swoich projektów.
Pierwszą stronę, jaką chciałbym dzisiaj przedstawić to burst.shopify.com. Jest ona oparta o platformę shopify. Shopify to jedna z najpotężniejszych z platform sprzedażowych na świecie. Dlatego oprócz tego, że strona oferuje do pobrania darmowe zdjęcia, znajdziecie tu także różne podpowiedzi np. na przykład dotyczące Facebooka. Między innymi: jak zaplanować kampanię marketingową, jakich rozmiarów zdjęć należy używać, korzystając z tej platformy. Na stronie znajdziemy również różne biznesowe pomysły.
Aby przyjrzeć się ideom proponowanym przez burst.shopify należy na górze strony kliknąć zakładkę „business ideas”. Znajdziemy tam informacje na temat ponad 20 różnych pomysłów na biznes, które są w danym roku najbardziej popularne. Wśród biznesowych propozycji znajdziemy obecnie takie kategorie jak sprzedaż online: odzieży damskiej, przyborów artystycznych, przyborów do makeupu oraz kosmetyków, sprzętu kempingowego czy np. skarpetek.
Przeglądanie kolekcji dostępnych w serwisie również warto rozpocząć od panelu w górnej części strony. W zakładce „Collections” znajdziemy takie kategorie jak: zwierzęta, dookoła świata, sztuka, tła, piękno, biznes, świętowanie, kinematografia, miasto, edukacja, rodzina, moda, fitness, kwiaty, jedzenie, święta, dom, krajobraz, miłość, natura i krajobrazy, outdoor, ludzie, rekreacja, pory roku, technologia, transport, podróże, praca. Każda z kategorii posiada dodatkowe kolejne podkategorie, co ułatwia przeglądanie.
Uwaga: w zamieszczonym do tego materiału filmie przedstawiam aż 10 stron. Jednak w tym artykule opisanych jest jedynie 6 z nich. Opisy kolejnych stron znajdziesz w innym moim wpisie na stronie. Znajdziesz tam opisy 4 kolejnych serwisów: Pixabay, Pexels, Pxhere, oraz Unsplash.
Kolejną stroną jest Freerange (freerangestock.com). Strona nie posiada polskiej wersji językowej. Wyszukiwarka na głównej stronie pozwala nam na wyszukiwanie zarówno fotografii jak i ilustracji. Materiały na stronie pogrupowane zostały w 30 kategoriach.
Strona pozwala na pobieranie zdjęć w różnych rozmiarach – w zależności od potrzeb: rozmiar oryginalny, średni (najlepszy pod social media), oraz mały rozmiar na bloga. Ułatwieniem jest tu możliwość uruchomienia edytora fotografii w serwisie pixlr. Aby móc pobierać fotografie należy być zarejestrowanym użytkownikiem serwisu.
Z tych stron pobierzesz bezpłatne filmy i zdjęcia do swoich projektów.
Kolejną stroną jest kaboompics (kaboompics.com). To, co wyróżnia ten serwis od innych, jest fakt, że wszystkie zdjęcia wykonane są przez jedną osobę. Panią Karolinę, która w zakładce „Who we are” na stronie głównej opisuje serwis jako „one woman show”, wspominając również, że przygotowanie wszystkich materiałów nie byłoby możliwe bez pomocy przyjaciół.
Strona umożliwia przeszukiwanie zdjęć za pomocą przeglądarki. Same fotografie pogrupowane są w 13 kategoriach. Strona umożliwia również wyszukiwanie zdjęć w orientacji poziomej lub pionowej a także w wybranej tonacji kolorystycznej.
Kolejną omówioną na filmie stroną jest stocksnap.io. Tak jak w przypadku wszystkich innych omawianych dziś stron, wyszukiwanie fotografii w serwisie rozpocząć można od wpisania odpowiedniego hasła w przeglądarkę. Jednak po wybraniu zakładki „categories” dostępnej w górnej części strony, otrzymujemy dostęp do aż 100 kategorii, do których przypisane są fotografie w serwisie.
Po wybraniu interesującej nas fotografii i przejściu do niej, otrzymujemy informację na temat autora zdjęcia, rozmiaru oraz wymiarów. Możemy również sprawdzić liczbę wyświetleń zdjęcia, jego pobrać oraz ile razy już zostało pobrane. Pobranie zdjęcia rozpoczyna się automatycznie po wybraniu ikonki: „Free Download”.
Ostatnie dwie strony, które omawiam w tym artykule to lifeofpix oraz jej siostrzana strona lifeofvids. Jak same nazwy stron wskazują, na tej pierwszej (pix) znajdziemy fotografie, natomiast na drugiej (vids) filmy.
Po przejściu na lifeofpix.com tak jak i przy wszystkich poprzednich na głównej stronie wita nas wyszukiwarka, w którą wpisać możemy poszukiwaną frazę.
Po kliknięciu w ikonkę lupy, dostępną w prawej górnej części ekranu naszym oczom ukaże się wyszukiwarka pozwalająca na wybór fotografii zgodnie z ustalonymi przez nas parametrami. Możemy wyszukiwać fotografie wybierając interesującą nas kategorię (tych jest tutaj 13), orientację (pozioma lub pionowa). Istnieje również możliwość wyboru tonacji kolorystycznej zdjęcia.
Sprawdź film, w którym pokazuję wszystkie strony opisywane w tym artykule. Link do niego znajdziesz w górnej części tego artykułu lub kliknij TUTAJ.
Przechodząc bezpośrednio do galerii zdjęć z poziomu miniaturki każdego z nich mamy możliwość wykonania kilku akcji. Po najechaniu kursorem na fotografię zobaczymy autora, możliwe jest także dodanie fotografii do ulubionych, udostępnienie w serwisach: twitter, facebook lub google + jak również pobranie zdjęcia.
Po kliknięciu w zdjęcie zobaczymy również jego opis, sprawdzimy liczbę polubień jak również pobrań oraz wyświetleń. Minusem jest brak możliwości wyboru rozmiaru zdjęcia przed jego pobraniem. Jego wymiary poznajemy dopiero po pobraniu fotografii na dysk.
Na górnym panelu strony dostępne są również inne opcje. Możemy między innymi przejść do informacji o serwisie, wyświetlić miniatury fotografów dodających zdjęcia oraz z tego poziomu przejść bezpośrednio do ich prac.
Możemy także wybrać opcję „Free videos”. Po jej kliknięciu przeniesieni zostajemy do siostrzanego serwisu lifeofvids, skąd pobrać możemy bezpłatne filmy stockowe.
Filmy w tym serwisie pogrupowane są w ośmiu kolekcjach / kategoriach: City (miasto), Clouds (chmury), Drone (czyli ujęcia z drona), Food (jedzenie), Nature (natura), Office (biuro), People (ludzie), Water (woda).
Być może zainteresuje Cię również: