Przerabianie zdjęć, edytor grafiki, kolaż zdjęć? Poznaj programy, dzięki którym możliwa jest edycja zdjęć online! A do tego zupełnie za darmo!
Jeszcze dość niedawno przerabianie zdjęć i grafiki kojarzyło się nam z koniecznością instalowania na dysku naszego komputera oprogramowania. W przeglądarce mogliśmy zagrać jedynie w proste gry. Nie chciałem w to wierzyć kiedy kilka lat temu czytałem, że już niedługo nie będziemy potrzebowali w komputerze ogromnych dysków, ponieważ wszystko włącznie z naszym systemem zainstalowane będzie gdzieś w chmurze. I być może to ostatnie jeszcze nie jest możliwe, jednak w dzisiejszym Internecie znajdziemy mnóstwo narzędzi dostępnych właśnie (z chmury) z poziomu przeglądarki. Bez konieczności instalowania ani nawet tworzenia konta użytkownika i logowania.
Wśród narzędzi, o których wspominam znajdują się naprawdę zaawansowane kombajny graficzne. Programy, które dzisiaj przedstawię, doskonale nadają się do podstawowego przerobienia fotografii (np. dodanie filtra, poprawienia jasności czy kolorów), jak również do zaawansowanej obróbki (praca na warstwach). Aby stworzyć naprawdę świetny projekt (ulotki, plakatu, certyfikatu, dyplomu czy choćby CV), nie musisz być grafikiem ani poświęcić na to wielu godzin mozolnej pracy, wystarczy skorzystać z przygotowanych szablonów, które oferują niektóre z programów. Wśród nich znajdują się banery przygotowane pod kątem mediów społecznościowych. Bardzo szybko z udostępnionych wzorów stworzysz więc zdjęcie w tle na Facebooka, grafikę kanału YouTube, czy np. nagłówek bloga lub emaila.
Na filmie poznasz działanie omawianych programów w praktyce.
Poznaj programy, którymi online i za darmo przerobisz zdjęcia, stworzysz kolaże oraz świetne projekty graficzne.
Pierwszym z prezentowanych programów jest Polarr Photo Editor – (kliknij aby przejść do strony programu. Link otworzy się w nowej karcie).
Polarr to profesjonalne narzędzie do obróbki fotografii. Jego pełna wersja kosztuje 19,99$. Możemy z niego jednak korzystać również całkiem za darmo. Korzystać z niego możemy praktycznie na każdej dostępnej platformie. Zarówno stacjonarnej jak i mobilnej. Do wyboru mamy wiele różnych wersji instalacyjnych:
Na komputer z systemem Windows. Możemy pobrać go ze sklepu Microsoftu MS Store. Link – kliknij tutaj.
Możemy go również zainstalować na sprzęcie wyposażonym w system Apple czyli macOS, z systemem Google czyli ChromeOS, a także na Linuxie. Dostępne są także aplikacje na Androida oraz Iphone’a. Linki do wszystkich tych aplikacji znajdziecie na głównej stronie programu.
Aplikacja jest dostępna również bez żadnej instalacji oraz logowania jako wersja online – w przeglądarce. I na tej wersji skupiam się w dzisiejszym artykule.
Po przejściu na stronę główną musimy wybrać wersję Express lub Pro. Pierwsza dedykowana jest dla małych ekranów oraz/lub dla osób początkujących, druga czyli Pro dla większych ekranów oraz/lub bardziej zaawansowanych użytkowników. Proponuję od razu wybrać opcję drugą czyli Pro. W końcu wszyscy jesteśmy profesjonalistami. 😉
Załadowanie jak i pobranie już przerobionego zdjęcia nie powinno przysporzyć nikomu problemu. Służą do tego strzałki umieszczone po dwóch stronach ekranu. Jedna skierowana ku dołowi (załadowanie zdjęcia), druga ku górze (zapisanie zdjęcia).
Opcje dotyczące edycji fotografii rozmieszczone są po lewej oraz prawej stronie ekranu.
Polarr Photo Editor to między innymi doskonały fotoedytor zdjęć.
Narzędzia znajdujące się po lewej stronie:
Bezpłatna wersja pozwala na zastosowanie dla naszej fotografii jednego ze stu darmowych filtrów posortowanych pod kątem różnych scenerii oraz ustawień. Do dyspozycji mamy tu między innymi takie filtry jak: Modern Film, Art Film, Negative Film, Classic, Vintage, Japan… Ich wybór jest przeogromny.
Bezpośrednio pod narzędziem z filtrami znajdziemy kolejne opcje – dodawanie treści, przycinanie fotografii oraz narzędzia dostosowujące twarz. Aplikacja sama potrafi wykryć twarz znajdującą się na zdjęciu oraz za pomocą jednego kliknięcia poprawić dla niej różne parametry jak np.: oświetlenie, cień lub dokonać wygładzenia.
W menu po prawej stronie znajdziemy kolejne narzędzia np.: dostosowujące kolory fotografii, jasność, cienie, służące do wygładzenia lub wyostrzenia detali, winietowania. Ciekawe rezultaty uzyskamy również za pomocą narzędzi zniekształceń oraz dodatkowych efektów.
Kolejnych modyfikacji dokonamy za pomocą menu znajdującego się w panelu po prawej stronie. Znajdują się tam jednak głównie narzędzia płatne. W panelu tym znajdziemy również podgląd wszystkich dokonanych zmian na fotografii. Możemy tu włączyć lub wyłączyć każdą z wprowadzonych na zdjęciu modyfikację.
Jeśli ciekawi Cię, jak program działa w praktyce, zapraszam do obejrzenia mojego filmu w serwisie YouTube.
Kolejnym programem jest Photor – (kliknij aby przejść do strony programu. Link otworzy się w nowej karcie).
Kolejnym edytorem online, któremu się dzisiaj przyjrzymy jest Fotor. Wraz z rejestracją na stronie programu otrzymujemy 50MB powierzchni w chmurze, którą wykorzystać możemy na przechowanie swoich zdjęć oraz stworzonych grafik i projektów.
Aplikacja sprzedawana jest w modelu subskrypcyjnym i kiedy przygotowuję ten materiał dostępna jest promocja, w której miesięczny abonament możemy zakupić za niecałe 3,33$/mies. Aby skorzystać z tej obniżki musimy opłacić abonament na cały rok co wyniesie 39,99$. Opłata bez żadnej promocji wynosi 8,99 $/miesięcznie.
W przeglądarce po rejestracji dostępne mamy 3 niezależne aplikacje: edit, collage, design. Pierwsza służąca edycji fotografii, druga do tworzenia kolaży ze zdjęć oraz trzecia służąca przygotowaniu różnego rodzaju plakatów, ogłoszeń lub grafiki.
Photor to narzędzie, dzięki któremu możliwa jest obróbka i edycja zdjęć online, tworzenie kolaży, a także różnego rodzaju projektów graficznych.
W tym ostatnim uzyskamy dostęp do gotowych projektów, które pozwolą nam na przygotowanie grafiki do posta w mediach społecznościowych. Mamy tu dostępne szablony, z których przygotujemy między innymi grafikę zdjęcia w tle lub posta na Facebooku, Instagramie, Google+, Pintereście, Twitterze, YouTube. Wśród projektów znajdziemy również propozycje nagłówka emaila lub grafiki na bloga.
Ze względu na wielość opcji oraz możliwości, nie będę dodatkowo opisywał tej aplikacji w tym artykule i serdecznie zapraszam do obejrzenia filmu na moim kanale w serwisie YouTube, do którego link znajdziesz w tym materiale. Tam prezentuję podstawowe narzędzia, które udostępnia Fotor.
Stwórz online za darmo grafikę na kanał YouTube, przygotuj zdjęcie w tle na Facebooku lub grafikę na Google+, Pinterest, Instagram lub Twitter.
Kolejnym programem jest Autodesk Pixlr – (kliknij aby przejść do strony programu. Link otworzy się w nowej karcie).
Kolejną aplikacją jest PIXLR, która jest w 100% darmowa i składa się z dwóch narzędzi PIXLR EDITOR oraz PIXLR EXPRESS. Program nie wymaga od nas zakładania konta ani logowania. Wymaga natomiast wyłączenia dla niego adblocka o ile użytkownik z takowego korzysta. Podczas korzystania z programu wyświetlane są reklamy, które w mojej ocenie nie przeszkadzają w pracy z nim.
Dzięki programom, które dzisiaj poznasz możliwe jest darmowe przerabianie zdjęć, tworzenie kolaży zdjęć oraz przygotowywanie projektów graficznych online.
Pierwsze narzędzie z tego pakietu to PIXLR EDITOR. Jest on zaawansowanym narzędziem graficznym do pracy z warstwami. Dostępny jest tu interfejs w języku polskim co na pewno będzie ułatwieniem dla osób nieznających języka angielskiego. Aby przedstawić jego możliwości, potrzebny byłby kolejny osobny obszerny poradnik lub jeszcze lepiej cała ich seria, dlatego nie będę go dzisiaj dodatkowo opisywał. Możemy go porównać do darmowego programu gimp. Opisywałem już go na łamach swojego serwisu. Linki znajdziesz poniżej:
Jak w GIMP usunąć obiekt ze zdjęcia? Jak zmienić rozdzielczość zdjęcia w GIMP?
Kolejnym narzędziem jest PIXLR EXPRESS. Po wyborze tej opcji pojawia nam się kolejne menu, z którego możemy przejść do tworzenia kolaży ze zdjęć, wybrać obraz z kamerki internetowej, przejść do adresu internetowego aby stamtąd pobrać fotografię lub przejść bezpośrednio do programu.
Pierwszym krokiem jest wybranie z naszego dysku fotografii, z którą będziemy pracować. Po wybraniu zdjęcia pojawia się nam przejrzyste menu znajdujące się w dolnej części ekranu. Do wyboru mamy tu narzędzia z ustawieniami, efektami, nakładkami (możemy dodać np. efekty wybuchu, dymu, winietowania lub flagę – niestety w dniu kiedy przygotowuję materiał, wśród wielu dostępnych flag nie znajdziemy flagi naszego kraju). Kolejnymi dostępnymi opcjami są ramki, naklejki oraz narzędzie tekstowe.
Jeśli chcesz zobaczyć działanie programu w praktyce zapraszam do obejrzenia filmu, do którego link znajdziesz w tym artykule.
PIXLR posiada również wersje aplikacji na urządzenia mobilne. Dostępny jest dla Androida w Google Play oraz Iphone’a w AppStore.
Ostatnim prezentowanym dzisiaj programem jest Canva – (kliknij aby przejść do strony programu. Link otworzy się w nowej karcie).
Kolejnym programem do edycji grafiki jest Canva. Opisu tego programu nie znajdziesz w moim filmie w serwisie YouTube. Ten program to kolejny kombajn, w którym nie tylko dodasz do swojej fotografii różnego rodzaju efekty, ale przede wszystkim stworzysz interesujący projekt graficzny. Canva jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników. Dostęp do pełnej wersji kosztuje 12,95$/mies. jednak również w darmowej wersji serwisu, otrzymujemy do dyspozycji niezliczoną ilość możliwości.
Jedno z haseł reklamujących serwis brzmi:
„Najlepszym sposobem na poznanie serwisu Canva jest jego wypróbowanie!”
I Ja się z tym całkowicie zgadzam. Na stronie Canvy znajdziemy informację, że jego nauka zajmie tylko 23 sekundy (i z tym bym polemizował). 😉 Jednak nie ma lepszego sposobu niż „przeklikanie” programu.
Co charakteryzuje Canvę?
Po zalogowaniu się do aplikacji otrzymujesz dostęp do chmury, w której możesz przechowywać swoje materiały: fotografie, grafiki, ilustracje a także stworzone za pomocą Canvy projekty. W darmowej wersji otrzymujesz 1GB natomiast w wersji płatnej nie ma limitów na liczbę oraz rozmiar przechowywanych materiałów.
Biblioteka z (dosłownie) „Milionem obrazów”, które możesz wykorzystać. Wśród nich znajdziesz fotografie, grafiki wektorowe oraz ilustracje. Część z nich jest płatna 1$/szt. jednak liczba dostępnych bezpłatnie obrazów, z których możesz korzystać jest równie ogromna. Pamiętaj, że możesz wykorzystać swoje grafiki. Jeśli nie posiadasz własnych lub szukasz innych darmowych obrazów, zerknij do innego artykułu na mojej stronie (KLIKNIJ TUTAJ). Znajdziesz w nim przegląd serwisów oferujących darmowe obrazy, ilustracje oraz projekty graficzne.
Canva udostępnia mnóstwo darmowych ikon, kształtów, czcionek i różnego rodzaju innych elementy, którymi możesz okrasić swoje projekty. Oferuje także możliwość zapraszania do współpracy przy projektach w ramach tworzonych przez siebie grup.
Canva to nie tylko narzędzie, którym przygotujesz projekty graficzne. Dzięki niemu możesz na przygotować również dokument. Możesz na przykład stworzyć swoje oryginalne CV wybierając spośród wielu dostępnych (również) bezpłatnych wzorów.
Dzięki Canva stworzysz swoje CV wybierając z wielu dostępnych szablonów.
Wiem, że ten artykuł jest dość obszerny ale wierzę, że dzięki temu wybierzesz najbardziej odpowiadający Tobie program do obróbki grafiki i bezproblemowo z poziomu przeglądarki będziesz w pełni wykorzystywać jego możliwości. 🙂
Być może zainteresuje Ciebie również: